Ukrayna'da oyunları kim yaratıyor: G30 oyun yazarı Ivan Kovalev ile röportaj - İndie geliştiricisi ve yayıncısı

Daha Fazla Göster
Öncelikle kendinize şu soruyu sorun: Yayıncı bana ne verecek? Zaten Apple ile iletişim kurduğumu, oyunu nasıl tanıtacağımı bildiğimi, ödüller aldığımı fark ettim. Görünüşe göre yayıncı bana hiçbir şey vermeyecek. Her ne kadar bana oyunu kendim serbest bırakmanın imkansız olduğunu söylediler ve beni deli olarak gördüler. İyi yayıncılardan Ukraynalıların çalıştığı tinyBuild Games'i seçebilirim - yetkili bir halkla ilişkiler yapıyorlar.

G30'un finansal başarısı

Oyun normal miktarda para kazandı, ancak hala kendi stüdyomu açamıyorum ve açmak istemiyorum. Birçok insan benim milyoner olduğumu düşünüyor, ama öyle değil. Ücretli oyunlarda, shareware oyunları dönemi başladığından beri bir milyon hatta 100.000 kazanmak neredeyse imkansızdır.

Bu oyunu neredeyse kendim yaptım. Metinle Olya bana yardım etti ve GTP Medyası pr'den sorumluydu, bu yüzden «ekmek ve tereyağı» için yeterli zamanım var. Eğer bu oyun üç kişi tarafından geliştirilseydi, hiçbir şey biriktiremezdi. Beş kişi olsaydı, proje başarılı olmazdı.

Oyunların iyi beslendiği birçok indie geliştiriciyi biliyorum. Şirketleri açıp para kazanıyorlar. Aynı zamanda oyunlar en riskli işlerden biridir.

Ukrayna'da oyun endüstrisi

Ukrayna'da bu sektörle daha zor bir iş var. Örneğin Almanya, geliştiricilere 500 milyon Euro, Zürih'te uluslararası geliştiriciler için 8000 ve İsviçre'den geliştiricilere 5 milyon dolarlık bir hibe tahsis etmiştir. Ama çok fazla dış kaynağımız var - Ukrayna, AAA projeleri için mümkün olan her şeyin yarısını yapıyor (büyük bütçeli oyunlar - ed.) Assassin & #039; ın Creed'i gibi. İnsanlarımız Amerika'dakinden daha iyi ve daha ucuza mal oluyor.

Oyuncunun ortalama yaşı 36, oyun endüstrisi daha fazla Hollywood getiriyor ve GTA 5 daha fazla "Avatar" kazandı. İnsanlar oyunların ciddi bir eğlence olmadığını söylüyorlar ama sinemaya saman biçmeye mi gidiyorsunuz? Ukrayna'da daha fazla insanın bu endüstrinin potansiyelini anlamaya başlamasını isterim.

Acemi geliştiricilere ipuçları

Konsept belgesini yazın. Bunu yaptığınızda, her şey raflara ayrılacak, fikir dönüşecek. Nasıl çalıştığı belli olacak ve onun yanlarını göreceksiniz.

Projenize inanın ve ne kazanabileceğinizi bilin. Sanatçının aç olması gerektiğini düşünmene gerek yok. Sanatçı acıktığında daha iyi resim yapmazmış.

Geliştirme için üç kat daha fazla zaman ayırın. Eğer oyunu üç yıldan fazla bir süredir yapıyorsanız, burada bir sorun var. Bu süre zarfında bir kişi tükenir, projesine takıntılı olmayı bırakır. Eğer gelişme gecikirse, tutkuyu kaybetmemek için hızlanmanız gerekir.

İş süreçlerini, tasarımı ve programlamayı anlamanız gerekir. İndie geliştiricilerinin iletişim, ağ oluşturma, yayıncıyla iletişim kurma gibi ikincil becerileri yoktur. Ama bunların hepsi telafi edilebilir. Yeni oyunları ve modern slotları seven insanlar burayı kesinlikle Bet andreas indir Şirketin dürüstlüğünden emin olmak için, gerçek insanlar tarafından yazılan yorumları Betandreas hakkında okuyabilirsiniz.
Başa dön tuşu
Kapalı
e99b42afeca29cc615ac3b7ec57fa9c7